Jdi na obsah Jdi na menu
 


Boj proti toxickým látkám

20. 7. 2006

Slavní módní návrháři vytvořili kolekci bez toxických látek.


Šestnáct světoznámých módních návrhářů prezentovalo své modely bez použití toxických látek na skvělé přehlídce pořádané Greenpeace dnes v Madridu. Chtěli ukázat, že za důležitý považují nejen perfektní styl, ale i náhradu rizikových chemikálií, které jsou v dnešní módě stále často využívány. Do akce se letos zapojili např. i velké módní značky Mango a Camper, které se zavázaly vyřadit nebezpečné chemikálie ze své výroby. Dříve tak již učinily např. firmy H&M a Marks&Spencer.

Na módní přehlídce Moda sin Tóxicos návrháři podpořili organizaci Greenpeace v jejím úsilí o postupné zastavení výroby látek, které narušují imunitní a nervový systém, ovlivňují pohlavní vývoj, způsobují poruchy rozmnožovacího systému a rakovinu, a jejich nahrazení bezpečnějšími alternativami.

Mezitím módní gigant Mango oznámil na základě jednání s Greenpeace, že se dlouhodobě zavazuje k vyřazení rizikových chemikálií z veškeré své produkce na celém světě. Stejně tak značka Carper zastaví používání nebezpečných látek ve své obuvi. Firma Inditex, která vlastní obchody Zara, Massimo Dutti a mnohé další, podpořila módní návrháře při hledání netoxických materiálů.

Vedoucí mezinárodní toxické kampaně Greenpeace, Helen Perivier, prohlásila: "Tito lídři na trhu s módou se pohybují v neuvěřitelně konkurenčním prostředí a kladou ochranu přírody a lidského zdraví za jednu ze svých nejvyšších priorit. Novátorská malá odvětví, jako je toto, musí vynakládat ohromné úsilí, aby našla materiály, jež neobsahují zdraví škodlivé látky. Měli by dostat záruky, že chemické látky na trhu jsou bezpečné."

Z pestrobarevného madridského mola tak zazněl vzkaz tmavým oblekům v Bruselu. Tam se bude letos na podzim hlasovat o nové chemické politice zvané REACH (registrace, hodnocení a autorizace chemických látek) [2], která určí nová pravidla pro výrobu a používání chemických látek v EU. Klíčovou otázkou zůstává, zda nová legislativa dá průmyslu jasný signál k povinné náhradě rizikových chemikálií bezpečnějšími alternativami či nikoliv. V současné době jsou na trhu tisíce chemikálií, které se používají k výrobě spotřebního zboží, přesto však neprošly žádným hodnocením účinků na zdraví a jejich používání vede k rozsáhlé kontaminaci. Ještě nenarozené dítě tak může být v těle matky vystaveno stovce syntetických chemikálií.

Velká část chemického průmyslu vyvinula v Bruselu i v členských státech EU značný tlak proti REACH. Jeho lobbyisté si nenechali ujít žádnou příležitost k oslabení legislativní předlohy REACH na úkor ochrany lidského zdraví a životního prostředí. Na druhou stranu dnes mnoho společností, které využívají různé chemikálie ve svých výrobcích, vidí výhody, které jim účinný REACH může přinést v garanci bezpečnosti látek, potažmo materiálů a finálních výrobků.

Mario Rodríguez, vedoucí kampaní Greenpeace ve Španělsku, událost okomentoval slovy: "Nádherné šaty, které tu dnes můžeme vidět, ukazují, že je možné se vyhnout toxickým látkám a přitom být pořád stylový. Chtěli bychom, aby se takováto jedinečná událost stala jednou normou; abychom si mohli být jisti, že oblečení, které nosíme, je vyrobeno bez použití chemikálií, jež mohou ohrozit naše zdraví a naše životní prostředí."

Poznámky:
[1] Na módní přehlídce spolupracovalo těchto šestnáct návrhářů: Ágatha Ruiz de la Prada, Anke Schlöder, Antonio Pernas, Carlos Díez, Carmen March, David Delfín, Hannibal Laguna, Ion Fiz, Jocomomola, Josep Abril, Juana Martín, Juanjo Oliva, La Casita de Wendy, Locking Shocking, Luxoir and Txell Miras.

[2] Mezi látky, které návrháři nepoužili, patří i nejrizikovější chemikálie užívané v textilním průmyslu: olovo, nikl, chrom IV, ftaláty, formaldehyd.


Madrid, 2006

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář