Jdi na obsah Jdi na menu
 


Móda versus Módní návrháři

20. 7. 2006

Móda, to jsou módní návrháři


Móda a módní svět se koncem dvacátého století stal něčím mimořádným a je mi jasné, že to je koneckonců správné, neboť šaty dělají člověka a v lidském životě úloha našeho odívání hraje důležitpo roli. Nejenom že nás ovlivňuje při naší komunikaci, ale je to zřejmě nejbytostnější a nejvlastnější forma vyjadřování v prostoru kde se ocitáme. Spočinout okem na oblečení, mít dobrý pocit z toho co mám na sobě, zalíbit se někomu, či vyjadřovat svým zevnějškem svoji kulturně-společenskou pozici, to vše ale i mnoho dalšího je to, co z módy udělalo snad nejsledovanější postoj k životnímu stylu člověka. Proto jsem se onehdy zamyslela a snažila se najít nějaké informace o lidech, kteří módu s jejím příchodem ve světě nejvíce ovlivnili. Jména, která i Vám budou určitě velice známá.

Coco Chanel, francouzská módní návrhářka zaujala své slavné místo v žebříčku francouzské módy, aniž by měla vystudovanou nějakou odbornou školu, spíše naopak, měla školu života, začínala jako zpěvačka v baru, pak byla prodavačkou, dokud se neseznámila se svým budoucím manželem, který sponzoroval její první módní obchod, kterému zůstala věrná až do své smrti. Začínala se sortimentem klobouků, než se dopracovala k revolučnímu zásahu do módy a to uvedením na trh pověstných "malých černých šatů", twinsety z jemné vlny. Coco se zasloužila o eleganci ženské módy a to i pověstným parfémem Chanel no5, sama o své módě řekla, že dala ženě možnost využít vlastních zbraní, za což považuje půvab a osobitost.

Další z žen, které ovlivnily světovou módu je vám určitě dobře známá italka Nina Ricci. Bývala přezdívána královnou mladé módy, její vlastní syn jí doporučil, aby se obklopila mladými lidmi a naslouchala jejich postřehům a jejich nápadům, což se jí bohatě vyplatilo, před vypuknutím 2. světové války měla už 450 švadlen a krejčích a 25 prodavaček, což v té době byl nebývalý úspěch. Nina se také zasloužila o obohacení stylu haute couture, dostala dokonce řád Rytíře čestné legie za vyjímečné zásluhy v zájmu francouzské elegance.

Mezi muži mne velice zaujal Jean Paul Gaultier. Byl jeden mezi prvními, který ocenil módu pro ženy středního věku a za nižší ceny, jeho móda je velice kombinovatelná, uvedl na trh nejrůznější druhy džínových kalhot a zdůraznil linie ženského poprsí prošíváním a barvami. On sám o své módě hovoří jako o rozhodnutí udělat to, co ho zrovna napadá tak, aby to bylo krásné. Mezi jeho příznivkyně patří i celebrita zpěvačka Madonna, která také obdivuje a uctívá Gianniho Versace, muže který každou sezónu přiváděl k hysterii nejenom novináře, ale především své kolegy z branže. Každá jeho kolekce totiž byla dokonalá od brýlí až po boty, navrhoval porcelán, bytové doplňky, ručníky, lampy, ve zkratce Versaci se stal více, než ikonou své doby. Je pravdou, že jeho móda byla velice svobodná a nenucená, nevytvářel totiž poze módu, ale styl. Oblékal princeznu Dianu, Eltona Johna, Prince, Stinga a spoustu dalších hvězd.

Vedle provokativního Versaciho vynikal pozoruhodný módní mág Giorgio Armani. Tento italský návrhář se proslavil uměním prostoty a zdrženlivosti a to v jeho nenucených splývavých střizích jemných barev. Nepodléhal trendům, proslavilo ho pánské sako, které předvedl na ženě. Armani prohlašuje o módě, že má přinášet do lidského života diskrétnost, podle něj je móda to, co nás ochraňuje.
Módní návrháři jak je vida o nás přemýšlí, jejich tvorba nás může obohatit a inspirovat, je to umění, v němž se můžeme orientovat citem pro věc samotnou.

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář