Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poruchy příjmu potravy (1.díl )

16. 7. 2006

 

Není to tak dlouho, co jsem se setkala s tímto názorem "Bulimie ? Fuj, co to je ? To je to, jak ty holky zvrací ??? !!! …………… "

K poruchám příjmu potravy řadíme tři velmi závažné typy onemocnění:

a) mentální anorexii

b) mentální bulimií

c) záchvatovité přejídání

Jak jsou tyto poruchy charakterizovány ?

Jedna z definic záchvatovitého přejídání uvádí, že postižená osoba průběhu dne nedokáže myslet na nic jiného, než na jídlo. Téměř všechny nejintenzivnější pocity, které prožívá - strach, pocit viny, očekávání, potěšení - souvisejí s jídlem. Těší se na jídlo, načež se pak cítí provinile, protože snědla něco sladkého nebo těžkého, bojí se, že se přestane ovládat a propadne záchvatu přejídání. Záchvat přejídání znamená konzumaci velkého množství jídla během krátkého časového období.

Dívky, které trpí mentální anorexií si zase nikdy nepřipadají dostatečně štíhlé. Píši dívky, protože většinou se jedná o dívky, ale tyto choroby se nevyhýbají ani mužům. Uvádí se, že na deset dívek s mentální anorexií připadá jeden muž. Anorektičky většinou mívají pouhé tři čtvrtiny tělesné hmotnosti, která je přirozená pro jejich věk, výšku a tělesnou stavbu. Často omdlévají z nedostatku energie. Samy si však stále připadají tlusté. Dokonce i ty, které bylo nutno hospitalizovat kvůli podvýživě ohrožující život /váha kolem 30 kg/, jsou schopny neustále ukazovat lékařům na svém těle partie, kde ještě potřebují "trochu" zhubnout.

Mentální bulimie je porucha, při které lidé pociťují strašný hlad, téměř jako kdyby hladověli několik mnoho dní. Snaží se jej utišit tím, že "vybílí ledničku" - snědí velké množství jídla. Někdy třeba i desetkrát víc než je běžná porce. A potom, v zoufalé úzkosti, aby neztloustli, se přinutí jídlo vyzvracet. I když dočasně podlehli tomu, co pokládají za odpornou, živočišnou část svého já, získají kontrolu zpět tím, že jídlo vyzvracejí. Mají představu, že tak si udrží štíhlou a přitažlivou postavu. I tato porucha se objevuje u žen i mužů.

Jak vidíte, všechny tyto poruchy se točí kolem domnělé představy o krásném, štíhlém těle. Navazují na to, o čem denně slýcháme. Že síla a hodnota člověka je měřena a ve společnosti odměňována za to, jak ten který z nás vypadá. Jaký smutný omyl ! Jak tragický hlavně ! Nejen pro nemocné dívky, ale i pro jejich rodiče, partnery, kamarády …… Je nanejvýš na čase, abychom si všichni uvědomili, kam pokřivené smýšlení o lidském štěstí a kráse vede. Protože poruchy příjmu potravy mohou být a jsou smrtelné. Lékaři uvádí, že například riziko sebevražedného jednání je u poruch příjmu potravy dvěstěkrát vyšší než je tomu u jiných psychických onemocnění.


 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář